FNV
De woordvoerder van de FNV, Wim van Veelen, zeg dat hij die uitkomsten van het onderzoek wel herkend. “Dit is het onderwerp waarover wij de meeste vragen van onze leden krijgen. Veel werknemers worden door hun leidinggevende onder druk gezet om naar het werk te komen als zij ziek zijn.”
ArboNed
De ArboNed beaamt dat werknemers zich minder ziek melden tijdens een recessie. Toch plaatsen zij wel kanttekeningen bij de uitslag van het onderzoek. “Uit onderzoek weten wij dat dergelijke percentages die blijven doorwerken vooral klachten hebben als moeheid, hoofdpijn en buikpijn. Dat is natuurlijk iets anders dan ziek zijn. Slechts een enkeling werkt door ondanks een aankomende overspannenheid,” aldus Linda van den Bergh, communicatiemedewerker van de arbodienst.
Gewoon doorwerken.
Volgens van den Bergh kun je met veel klachten gewoon doorwerken zolang je het goed aanpakt. Zo raad ze bij vermoeidheid aan vroeg naar bed te gaan en bij buikpijn minder koffie te drinken en gezonder te eten. Veel klachten gaan binnen een week over, pas als ze langer aanhouden of verkeerd worden aangepakt wordt het ongezond om door te werken. “Hier ligt echter een verantwoordelijkheid van zowel werknemer als werkgever.”
Van Veelen stelt echter dat de verantwoordelijkheid vooral bij de werkgevers ligt. Volgens hem zijn die teveel bezig met ‘verzuimjagen’. “Bedrijven zetten arbo-artsen onder druk iemand gezond te verklaren en hameren erop dat verzuim een keuze is. Dat is natuurlijk onzin, als je ziek bent kun je niet werken.” Hij waarschuwt ervoor dat niemand profijt heeft bij een zieke werknemer die toch op komt dagen op het werk. “Niemand wordt er beter van als werknemers ziek naar het werk komen. Ze steken collega’s aan en hun productiviteit zal ook niet hoog zijn als ze snotterend naar het werk gaan.”
Bron: managersonline.nl
